post-title Cokoliv řeknete, tak toho máme nedostatek, hlásí velké firmy

Cokoliv řeknete, tak toho máme nedostatek, hlásí velké firmy

Cokoliv řeknete, tak toho máme nedostatek, hlásí velké firmy

Cokoliv řeknete, tak toho máme nedostatek, hlásí velké firmy

Začátkem minulého roku, kdy se začala rozjíždět koronavirová pandemie, se lidé vrhli hromadně do obchodů a hromadili zásoby. Nyní se stejnou vervou nakupují firmy, protože na světovém trhu chybí celá řada surovin a výrobků.

Ve světové ekonomice dochází čipy, dřevo, ocel, měď, přes kávu, pšenici až po plastové obaly a lepenkové krabice. „Dochází všechno, není dřevo, papír ani plasty,“ dodává obalový expert Vlado Volek z Obalového institutu SYBA.

Podobnou zkušenost ale mají firmy po celém světě. „Cokoliv řeknete, tak toho máme nedostatek,“ uvedl Tom Linebarger, výkonný ředitel strojírenské firmy Cummins.

Důvodem je prudké oživení globálního hospodářství, kterému však nestačí výrobní kapacity. Výrobci matrací přes automobilky až po výrobce hliníkových fólií následně nakupují více materiálu do zásoby, aby zvládli rychlý nárůst poptávky po svém zboží.

Doslova run proběhl na americkém trhu na zásoby polyuretanové pěny, z níž se vyrábí matrace. Příčinou byla krutá zima na jihu, k níž se podle Dennise Wolkina z výrobce matrací Colgate Matress přidalo to, že „společnosti dělaly přemrštěné objednávky a snažily se nahromadit, co mohly“.

Nejde ale o žádnou výjimku. „Dodávky plechovek máme díky dlouhodobým kontraktům zajištěné, stejně tak máme zasmluvněnou i cenu obalů. Zvýšený zájem o plechovky je ale aktuálně vidět v celé Evropě, což se odráží ve změně zásobování prázdnými obaly,“ upozorňuje technický ředitel Plzeňského Prazdroje Pavel Šemík s tím, že dříve mohl pivovar stáčet velké množství plechovek naráz, protože byl k dispozici pravidelný přísun. „Nyní stáčíme stejné množství po několika menších šaržích v několika cyklech, čímž nám rostou náklady na výrobu piva.“

K velké poptávce po celé řadě produktů či surovin se přidávají problémy s dopravou a prudký růst cen, což vyvolává obavy, že rozžhavená světová ekonomika vyvolá inflaci.

Příčinou současného stavu je reakce států na koronavirovou krizi. „Vlády a centrální banky, ve snaze zachránit všechno a všechny, to s pomocí přehnaly,“ zdůrazňuje Boris Tomčiak, analytik Finlord. Do světové ekonomiky nalily největší světové ekonomiky biliony dolarů, čímž ji nepřiměřeně „naspeedovaly“. A na to nedokázali producenti rychle zareagovat.

Výsledkem jsou silné inflační tlaky. A jsou viditelné všude. „Zdražují prakticky všechny stavební materiály. Nejvíce se to projevuje na růstu cen dřeva. Například loni jsem kupoval kubík vyschlých dubových prken za 35 tisíc korun, aktuálně to je přes 42 tisíc korun,“ říká Igor Slavík, truhlář a podlahář. Přestože svou vlastní práci nezdraží, tak jen vstupní náklady zdraží cenu pro zákazníky o desetinu.

Plasty pak zdražily podle Volka až o sto procent a vyšší jsou i další suroviny pro obaly. „Obal může velice hrubě tvořit deset procent z ceny produktu. Když obal zdraží o 40, 50 či 100 procent, tak se to v nějakých procentech promítne i do celkové ceny výrobku,“ doplňuje Volek. Kromě dražších surovin se na vyšší ceně obalů podepisují podle něj poplatky dané politikou Evropské unie.

Zdroj: e15.cz

Napsat komentář

Načítání…
  • Hobbies

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptte velit. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do […]

Reference  |  Informace: Nejsou vytvořené žádné položky, přidejte nějaké prosím.