post-title Lidé nakupují, podnikatelé jsou spokojeni

Lidé nakupují, podnikatelé jsou spokojeni

Lidé nakupují, podnikatelé jsou spokojeni

Lidé nakupují, podnikatelé jsou spokojeni

Podnikatelé mají radost, o zákazníky kupující jejich výrobky není v obchodech nouze. Vyplynulo to z Indexu očekávání firem ČSOB, který ve druhém čtvrtletí znovu posílil.

„Malé a střední firmy pociťovaly přetrvávající silnou poptávku po zboží a službách a spokojenost s ekonomickým vývojem. Proti minulému čtvrtletí současně znatelně zesílila investiční aktivita,“ sdělili autoři průzkumu.

S ekonomickou situací v ČR je spokojeno 70 procent oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem, 11 procent z nich je rozhodně spokojeno. Růst optimismu se týkal všech kategorií, tedy malých a středních firem i živnostníků.
Lidé se nebojí utrácet, neobávají se ani o svá pracovní místa. Navíc prakticky všude rostou mzdy a platy, uvádějí statistici. ČR je stále na třetí příčce Evropské unie s nejvyšší mírou zaměstnanosti osob ve věku 20 až 64 let, potvrdil včera Český statistický úřad (ČSÚ).

Zaměstnanci scházejí
„Firmy a podnikatelé nemají problémy s prodejem svých produktů a služeb a v řadě případů by zvládli i vyšší objemy, nicméně je omezuje napětí na trhu práce. Důležitým faktorem příznivé nálady je domácí ekonomická stabilita a pokračující hospodářský růst,“ zhodnotil ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda. Poptávka podniků po pracovní síle byla v posledním období enormní, potvrzuje Dalibor Holý z ČSÚ.

V evidenci úřadů práce (ÚP) se počet volných pracovních míst na konci dubna přiblížil hranici 340 tisíc. To je rekord za celou dobu této evidence. Dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let bylo evidováno pouze 210 tisíc. Podíl nezaměstnaných osob (počet v evidenci ÚP poměřený k obyvatelstvu) byl 2,7 procenta.

Průměrná mzda jen za loňský rok vzrostla o 7,5 procenta při dvouprocentní inflaci. Loni si zaměstnanci reálně zvýšili kupní sílu o 5,3 procenta.

Předběžné výsledky za 1. čtvrtletí přitom naznačují, že v letošním roce bude situace pokračovat. Průměrná mzda vzrostla na 32 466 Kč, nominální meziroční přírůstek činil 7,4 procenta. S promítnutím inflace (2,7 procenta) byl mzdový růst opět o třetinu slabší, mzdy tedy reálně vzrostly o 4,6 procenta.

Statistiky ukazují, že v časech nízké nezaměstnanosti rozhodovala o finanční odměně více než kdy jindy nabídka a poptávka po pracovní síle. Například řídicím pracovníkům v obchodu a marketingu vzrostl plat mezi roky 2016 a 2018 jen o šest procent, zatímco mechanici a opraváři motorových vozidel si zlepšili mzdu o 12 procent, nástrojaři a příbuzní pracovníci o 14 a mistři ve výrobě o 16 procent.

Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb dostali více o 11, automechanici o 12 procent. Montážním dělníkům vzrostly mzdy od 16 do 23 procent podle oboru a prodavačkám v prodejnách dokonce o 24 procent.

Zdroj: Novinky.cz

Napsat komentář

Načítání…
  • Hobbies

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptte velit. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do […]

Reference  |  Informace: Nejsou vytvořené žádné položky, přidejte nějaké prosím.