post-title V Česku vznikne v roce 2018 nejvíce nových firem v historii.

V Česku vznikne v roce 2018 nejvíce nových firem v historii.

V Česku vznikne v roce 2018 nejvíce nových firem v historii.

V Česku vznikne v roce 2018 nejvíce nových firem v historii.

Jen v říjnu v Česku přibylo 1691 společností a 2849 podnikatelů. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF. Podle jejího odhadu letos vznikne více než 32 tisíc nových společností, což bude o něco více než v roce 2017 a nejvíce v historii ČR. Počet nových podnikatelů se má přiblížit hranici 60 tisíc.

Jen v říjnu vzniklo v ČR 2948 obchodních společností a bylo zapsáno 5767 fyzických osob podnikatelů. Zároveň zaniklo 1257 společností, nejvíce od začátku roku, a 2918 podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby.

Počet nově vzniklých obchodních společností se proti minulému měsíci zvýšil o 707 a byl druhý nejvyšší v letošním roce. Počet zaniklých firem vzrostl o 221, byl nejvyšší v tomto roce. V říjnu tak v ČR přibylo o 486 společností více než v září.

„Počet nově vzniklých firem v letošním roce velmi pravděpodobně opět překoná hranici 32 tisíc. Poprvé se tak přitom stalo v roce 2017, kdy vzniklo dosud nejvíce obchodních společností v historii ČR, konkrétně 32 500. Letos by přitom jejich počet mohl být ještě o něco vyšší,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková

Počet nových podnikatelů se v říjnu proti září zvýšil o 603 na 5767. Počet začínajících podnikatelů tak byl druhý nejvyšší v tomto roce. Počet těch, kteří své podnikatelské oprávnění zrušili, meziměsíčně stoupl o 570 na 2918, stále však byl v porovnání s předešlými měsíci tohoto roku velmi nízký.

„V říjnu pokračoval trend posledních několika měsíců, během kterých se začal poměrně výrazně zvyšovat čistý přírůstek podnikatelů. V současnosti je velmi pravděpodobné, že poprvé od roku 2012 přibude v ČR více než 12 tisíc podnikatelů, upozornila Kameníčková. Počet nových podnikatelů by se měl letos pohybovat blízko hranice 60 tisíc.

V říjnu začalo v Česku podnikat téměř dvaapůlkrát více fyzických osob, než kolik jich se svým podnikáním skončilo, což je druhý nejvyšší poměr v tomto roce. Během prvních deseti měsíců připadalo na deset končících podnikatelů 14 nových. Nejrychleji rostl v tomto ohledu počet podnikatelů na Vysočině, nejméně naopak v Karlovarském kraji.

Karlovarský kraj je také jediným krajem, ve kterém dlouhodobě stagnuje počet firem. Na každých deset zaniklých společností tam připadlo právě deset nových. Nejrychleji v tomto ohledu přibývaly společnosti v Olomouckém kraji, kde za každých deset zaniklých firem vzniklo 46 nových. V Pardubickém kraji to bylo 39 společností a v Jihomoravském 34.

I když počet podnikatelů se letos zvyšoval rychleji než v předešlých letech, pokračoval trend postupné proměny jejich podnikání. Počet podnikatelů se snížil například v obchodě, ubytování a stravování či v dopravě a skladování. Naopak tomu bylo v informačních a komunikačních činnostech a v profesních, vědeckých a technických činnostech.

Počet obchodních společností v žádném z hlavních odvětví neklesal, nejpomaleji rostl v obchodě a v pronájmu nemovitostí. Nejrychleji se zvyšoval právě v profesních, vědeckých a technických činnostech a v informačních a komunikačních činnostech.

Zdroj: byznys.ihned.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Načítání…
  • Hobbies

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptte velit. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do […]

Reference  |  Informace: Nejsou vytvořené žádné položky, přidejte nějaké prosím.