post-title Podívejte se, kam do zahraničí už můžete z Česka vyrazit letadlem, vlakem, autobusem

Podívejte se, kam do zahraničí už můžete z Česka vyrazit letadlem, vlakem, autobusem

Podívejte se, kam do zahraničí už můžete z Česka vyrazit letadlem, vlakem, autobusem

Podívejte se, kam do zahraničí už můžete z Česka vyrazit letadlem, vlakem, autobusem

Na pražské autobusové nádraží Florenc i Letiště Václava Havla se pomalu vrací provoz. Vláda od minulého pondělí opět umožnila provoz mezinárodních linek autobusové a železniční dopravy, přibývá také letů. Většina dopravců s obnovením spojů do zahraničí vyčkává, třeba Regiojet už ale několik z nich znovu nasadil. Podívejte se, do kterých států je teď (nebo v nejbližších dnech bude) možné se dostat.

Německo autobusem

Od středy 13. 5. mohou lidé z Česka vycestovat do Drážďan a Berlína, a sice se společností RegioJet. Dopravce zatím nabízí u obou měst spoje pouze na květen, a to na každou středu a sobotu, kdy vypraví jeden autobus vždy v 8:30. Zpáteční spoje vyjedou ve stejné dny, v případě Drážďan vždy v 17:45, v případě Berlína v 15:00.

Od čtvrtka 14. 5. RegioJet obnovil také spoje do Kolína nad Rýnem, Norimberka, Düsseldorfu a Frankfurtu nad Mohanem. V květnu autobusy vyjíždí vždy ve čtvrtek ve 23:00, v případě Frankfurtu ve čtvrtek a v pondělí v 18:00. K dispozici jsou také zpáteční spoje, pouze v jiné dny a jiné časy. V rezervačním systému si lidé mohou zakoupit také spoje na červen, které již budou posíleny.

Do řady německých měst jezdí z Česka také spoje společnosti Flixbus, ta se podle mluvčí Martiny Čmielové chystá linky do zahraničí opět zajišťovat, až to bude z provozních a ekonomických důvodů možné. V rezervačním systému firmy je nicméně možné si do těchto destinací zakoupit jízdenku na červnové dny a další měsíce.

„Každý týden přehodnocujeme stávající situaci s výhledem na několik týdnů dopředu. Mezinárodní autobusové linky obnovíme, jakmile to bude z provozních a ekonomických důvodů možné. Prozatím nemohu potvrdit, že tyto spoje vyjedou,“ uvedla k tomu minulý týden Čmielová.

Německo letecky

České aerolinie (ČSA) v pondělí obnovily linku Praha – Frankfurt nad Mohanem. Mezinárodní lety byly v případě Letiště Václava Havla Praha povoleny i v době nejtužších restrikcí. Po celou dobu fungovaly ovšem jen dvě linky – do běloruského Minsku a do bulharské Sofie. Vzhledem k situaci v Česku i ostatních státech skupina Smartwings, do které ČSA patří, v březnu zastavila, podobně jako další aerolinie, všechny pravidelné letecké spoje z a do ČR.

Z Prahy do Frankfurtu bude od 1. června opět létat také německá společnost Lufthansa.

Od předminulého pondělí opět funguje také letecké spojení Praha-Düsseldorf společnosti Eurowings.

Německo vlakem

Do Berlína, Drážďan a také Hamburku jezdí za normální situace z Česka také zahraniční vlaky EuroCity, které mají ve své nabídce České dráhy (ČD). Mluvčí ČD Vanda Rajnochová pro Aktuálně.cz uvedla, že dopravce počítá s obnovením prvních mezinárodních vlaků na konci května nebo v červnu. Záviset bude na situaci v okolních státech i poptávce po těchto cestách, doplnila Rajnochová ke spojům nejen do Německa, ale i do dalších zemí.

Společnost už minulý týden uvedla, že o situaci jedná s úřady, které si u ní dopravu objednávají, a s dopravními partnery ze zahraničí. Dráhy totiž zajišťují provoz mezinárodních linek pouze na českém území.

Rakousko

RegioJet v pondělí obnovil autobusovou linku na trase z Prahy a Brna do Vídně. Zatím bude jezdit jeden pár spojů denně. Autobus do rakouské metropole bude navazovat v Brně na vlak, který přijede v 9:46, z autobusového nádraží Grand odjede v 10:00. Ve Vídni bude za dvě hodiny a zpět pojede ve 13:15. Do Brna přijede v 15:20 a vlak odjíždí 16:09.

Do Rakouska, konkrétně do Lince a Salcburku, jezdí také autobusy firmy Leo Express. Obnovení těchto dvou tras ale zatím není na pořadu dne.

Do některých rakouských měst jezdí také Flixbus, ten na webových stránkách nabízí spoje například do Vídně nebo Salcburku od 8. června. Ani v případě těchto spojů ale mluvčí firmy nepotvrdila, že stoprocentně vyjedou.

Velká Británie

Žlutý autobus minulý čtvrtek také znovu vyjel na trasu Praha-Londýn. RegioJet do konce května linku nasadí hned několikrát včetně zpátečních cest, od června spoj posílí.

Nizozemsko

RegioJet minulý týden zařadil zpátky do své nabídky také spoj do Amsterdamu, po zbytek května vyjede vždy jednou týdně ve čtvrtek ve 23:00, v červnu vždy v pátek v totožný čas, od července spoj posílí. Zpáteční spoje na květen naplánoval dopravce na sobotu, v červnu na neděli.

Už od předminulé neděle opět funguje také let z české metropole do Amsterdamu, jejž zajišťují nizozemské aerolinie KLM. Toto pondělí se přidaly se spojením do nizozemské metropole také ČSA.

Vzdušný prostor

Také pražské letiště se po několika týdnech, kdy byl provoz omezen na úplné minimum, znovu pomalu probouzí.

Německá nízkonákladová společnost Eurowings v pondělí 4. května obnovila spoj do Düsseldorfu, jednalo se ale pouze o jednorázový let. Pravidelné spoje dvakrát týdně (ve čtvrtek a v neděli) nasadí od 21. května, od dalšího měsíce už opět každý den. Do Nizozemska mohou cestující s KLM už nyní létat denně.

K těmto letům se od 18. května přidaly s provozem na čtyřech linkách také ČSA, kromě již zmiňovaného Frankfurtu a Amsterdamu jde ještě o Paříž. Od 21. května se přidá také letecká linka do Stockholmu a od příštího pondělí do Bukurešti.

Z Prahy do Paříže začnou od 3. června létat také aerolinie Air France, od prvního července se lidé dostanou také do Finska, a sice se společností Finnair.

Vedle toho na letišti bez přerušení fungují spoje do Minsku od společnosti Belavia a do Sofie od Bulgaria Air.

Zdroj: aktualne.cz

Napsat komentář

Načítání…
  • Hobbies

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptte velit. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do […]

Reference  |  Informace: Nejsou vytvořené žádné položky, přidejte nějaké prosím.