post-title Továrna na unikátní baterie české konstrukce spustila výrobu

Továrna na unikátní baterie české konstrukce spustila výrobu

Továrna na unikátní baterie české konstrukce spustila výrobu

Továrna na unikátní baterie české konstrukce spustila výrobu

V Horní Suché u Havířova spustila ve čtvrtek výrobu továrna na vysokoenergetické akumulátory unikátní české konstrukce. Nezahřívají se, nevybuchují a jejich tvůrci uvádějí čtyřikrát delší životnost než běžné články. Jde o nanotechnologii českého chemika Jana Procházky a karvinského průmyslníka Radomíra Pruse.

Dosud ukazovali laboratoř v pražských Letňanech. Ve čtvrtek otevřeli továrnu Magna Energy Storage v Horní Suché. „Vyrábíme několik kusů denně, produkce se rozbíhá postupně. V lednu bychom rádi dosáhli úrovně padesáti akumulátorů za hodinu,“ řekl Právu šéf Magna Energy Storage (MES) Radomír Prus.

Ani několika desítkám investorů včera ještě nechtěl ukazovat přímo výrobní linku, s vysvětlením, že se jedná o utajované postupy. Kameraman Novinek.cz měl možnost nahlédnout k jednomu z robotů v nové hale.

Prus na tiskovce oznámil, že firma už získala například velmi přísné certifikáty v USA a chystá se první akumulátory, respektive energetická úložiště z nich složená, exportovat za oceán a do arabského světa.

„Linka je postavena. Teď se ladí v propojení její jednotlivé segmenty,“ uvedl pro Právo předseda představenstva MES Václav Binar.

Prusovi se podařilo od investorů u nás i v zahraničí na tyto akumulátory, které mají označení HE3DA (High Energy 3D Accumulator), celkem vybrat několik miliard korun. Pokud ve světě uspějí, budou znamenat pokrok nejen v elektromobilitě, ale i energetické nezávislosti domácností.

Energetická tvárnice
Základní kilowattový lithiový článek z MES připomíná velikostí tvárnici nebo akumulátor do běžného auta. Uvnitř se však nepoužívají lepidla a díky tomu se článek nezahřívá.

„Je-li vystaven ohni, vysuší se. Pokud se vyzkratuje, uhasí se, pokud spadne do vody, vysuší se a pak funguje dál,“ dodává Prus. Akumulátory se instalují do elektromobilu, což na čtvrtečním otevření továrny MES předváděla.

Nebo se z 540 základních „energetických cihel“ sestavuje jedno velkokapacitní energetické úložiště. Ocelová skříň, kostka o velikosti zhruba 2,5 x 2,5 x 2,5 metru, je uvnitř plná šuplíků s jednotlivými vzájemně propojenými akumulátory. Ta byla na otevření také k vidění.

Ze skříní pak lze sestavit úložiště napájené solárními panely, ze sítě nebo z vodíkových stanic.

Pro představu může jedna kontejnerová jednotka úložiště, velkého jako menší zahradní domek, podle Pruse napájet celou nemocnici v případě výpadku sítě několik hodin.

„Anebo dobije desítky elektromobilů za pár minut během dopravní špičky, což by rozvodná síť sama o sobě kapacitně zvládnout nemohla. A úložiště se pak dočerpá ze sítě v noci, kdy není takový odběr, aniž ji přetíží,“ popisuje Prus.

Stejně tak podle něho mohou v blízké budoucnosti fungovat domácnosti: každý dům bude mít vlastní úložiště, do něhož poteče elektřina jak z hlavních zdrojů, tak ze solárních panelů na střeše. Uložená elektřina se pak bude spotřebovávat večer a v noci. Výsledkem bude výrazně nižší cena spotřebované energie.

Cena úložiště se teprve formuje. Záleží na míře sériovosti výroby.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Načítání…
  • Hobbies

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptte velit. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do […]

Reference  |  Informace: Nejsou vytvořené žádné položky, přidejte nějaké prosím.