post-title Řada menších podnikatelů nebude muset platit poplatky OSA a spol.

Řada menších podnikatelů nebude muset platit poplatky OSA a spol.

Řada menších podnikatelů nebude muset platit poplatky OSA a spol.

Řada menších podnikatelů nebude muset platit poplatky OSA a spol.

Sněmovna na svém zasedání rozhodovala o návrhu novely autorského zákona, který by zprostil řadu především malých a středních podnikatelů povinnosti platit autorské poplatky.

Návrh z dílny Jakuba Michálka (Piráti) a Šimona Hellera (KDU-ČSL) totiž počítá s tím, že hudební produkce v malých provozovnách, která není provozována za účelem výdělku, se nebude považovat za takzvané „zpřístupňování díla“ a nebude tak nutné z ní autorské poplatky platit.

Vybraní menší podnikatelé nebudou muset platit poplatky

V rámci pozměňovacích návrhů se objevil i návrh poslanců Jakuba Michálka a Šimona Hellera, který by řadu především menších podnikatelů zbavil povinnosti platit kolektivním správcům typu OSA či Intergram poplatky. Do zákona totiž přidává ustanovení, že za provozování rozhlasového a televizního vysílání se nepovažuje zpřístupňování díla pro úzký okruh osob, jestliže toto zpřístupnění je nahodilé a nezávislé na přání příjemců a není výdělečné povahy.

Podnikatelé návrh přivítali

Pozměňovací návrh přivítaly podnikatelské svazy, podle kterých usnadní podnikání celé škále podnikatelů, a to zejména v segmentu malých a středních podniků. Rozhlasové a televizní přijímače jsou běžnou součástí vybavení provozoven všeho druhu. Vysílání obsahu, který zprostředkují, ale rozhodně není vysíláním za účelem zisku. Odvádění dosud vyžadovaných poplatků je tak pro podnikatele zbytečným nákladem, komentovala na svých stránkách Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Kolektivní správci autorských práv jsou proti

Proti změně naopak vystoupily organizace autorů a dalších nositelů práv. Jak uvedly ve společném dopise, návrh je podle nich v rozporu s unijním autorským právem a mezinárodními úmluvami. Jeho přijetí by narušilo dlouhodobou licenční praxi a redukovalo by významný zdroj příjmů pro nositele práv, tvrdí organizace.

O pozměňovacím návrhu a celé novele zákona poslanci rozhodli v pátek 14. října. Jak pozměňovací návrh, tak celou novelu odsouhlasili. Nyní návrh putuje do Senátu.

Zdroj: podnikatel.cz

Napsat komentář

Načítání…
  • Hobbies

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptte velit. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do […]

Reference  |  Informace: Nejsou vytvořené žádné položky, přidejte nějaké prosím.