post-title Na co si dát pozor, když vám prodejce nabízí prodloužení záruky

Na co si dát pozor, když vám prodejce nabízí prodloužení záruky

Na co si dát pozor, když vám prodejce nabízí prodloužení záruky

Na co si dát pozor, když vám prodejce nabízí prodloužení záruky

Reklamovat vadu na zboží mohou podle zákona spotřebitelé až 24 měsíců od koupě. Mnozí obchodníci však po uplynutí dvou let nabízejí u dražšího zboží možnost tzv. prodloužení záruky. Je to výhodné? Ve spolupráci s odborníky společnosti dTest přinášíme rady a tipy, na co si dát pozor, jaká jsou práva, ale i povinnosti spotřebitelů.

Pořídíte si do domácnosti novou pračku, myčku, televizor či jiný dražší elektronický výrobek. Ze zákona je zakoupené zboží chráněno po dobu dvou let a vy tak máte v případě vady právo uplatnit reklamaci a požadovat nápravu.

Mnozí Češi se ale setkali se situací, že zboží po dobu dvou let funguje perfektně a po jejím uplynutí se porouchá. A právě na to „spoléhají“ prakticky všichni větší prodejci elektroniky či domácích spotřebičů a zákazníkům nabízejí možnost prodloužit si zákonem danou záruční dobu o několik let. Sjednat si ji můžete při koupi zboží, ať už v kamenné pobočce, tak i v e-shopu. Prodejci ji nabízejí jako pojištění prodloužení záruky.

Dražší zboží, připlatíte si i tisíce korun

Obchodníci ale tuto službu nenabízejí u každého zboží, setkáte se s ní u dražších elektronických výrobků, tedy například u televizorů, domácích spotřebičů, notebooků apod.

Cena služby se liší v závislosti jak na ceně daného zboží, tak délce prodloužené záruky, která je nejčastěji nabízena na jeden rok, tři roky nebo pět let.

Počítejte s tím, že si za tuto službu připlatíte i několik tisíc korun. Například společnost Datart nabízí prodloužení záruky na tři roky u televize Samsung v hodnotě 21 990 korun za cenu 3568 korun, prodloužení o rok by vás přišlo na 1889 korun. U stejné televize zakoupené v Alze vás roční prodloužení přijde na 1803 korun a za záruku delší o tři roky zaplatíte 3566 korun. A do třetice, pořídíte-li si stejný typ televize Samsung u společnosti Mall.cz vyjde vás prodloužení záruky o rok na 2199 korun a o tři roky na 4398 korun.

Odborníci dTestu upozorňují na to, že prodloužená záruka je jen rámcově upravena zákonem, a to jako záruka za jakost. O to více záleží na tom, co si jako kupující sjednáte přímo s prodávajícím. Prodávající však o smlouvě se spotřebiteli nejedná – nabízí již předpřipravenou smlouvu, se kterou buď souhlasíte, nebo ne, uvádí dTest.

Pozor na záměnu pojmů

Další varování spočívá v tom, že je třeba si dát pozor na zaměňování pojmů prodloužená záruka a pojištění. Někteří obchodníci produkt nazývají prodlouženou zárukou, většinou se ale jedná o pojištění.

V případě, že se u zboží během prodloužené záruky vyskytne vada, většinou dojde k opravě zboží. Málokdy je zde dána možnost od smlouvy odstoupit. Některé společnosti nabízejí možnost okamžité výměny či vrácení peněz. I zde je však nutné být nadmíru obezřetný.

„Velmi často se spotřebitelé obracejí s žádostí o pomoc na poradnu dTestu v situaci, kdy si připlatili za okamžitou výměnu, ale zbylo jim jen rozbité zboží,“ uvedla Eduarda Hekšová, ředitelka dTestu, a dodala: „Po podrobném přečtení podmínek se dozvěděli o výlukách, kdy není možné zboží okamžitě vrátit. Vynaložili tak peníze na okamžitou výměnu, která však není možná.“

Lhůta k vyřízení

U zákonné záruky musí prodejce reklamaci vyřídit do 30 dnů. Pokud tak neučiní, máte právo na odstoupení od smlouvy z důvodu marného uplynutí lhůty k vyřízení reklamace.

U prodloužené záruky ale dbejte na to, aby lhůta na vyřízení reklamace byla stanovena ve smlouvě. „Časté jsou případy, kdy na vyřízení reklamace v rámci prodloužené záruky prodejce dává lhůtu tři měsíce, kdy spotřebitel nemůže disponovat se svým zbožím,“ upozornila Hekšová.

V každém případě, rozhodnete-li se prodloužení záruky využít, seznamte se co nejpodrobněji, co služba zahrnuje, samozřejmostí je i prostudování obchodních podmínek, doporučuje dTest.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Načítání…
  • Hobbies

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptte velit. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do […]

Reference  |  Informace: Nejsou vytvořené žádné položky, přidejte nějaké prosím.